بعضی از غذاها می توانند سموم داشته باشند که می تواند باعث بیماری یا مسمومیت غذایی شوند که آنها را در این متن غذا های پرخطر می نامیم.
چی خوبه نگاهی به اقدامات پیشگیرانه برای کاهش مریضی از این غذا های پر خطر می اندازد و شما را با این مواد غذایی ناایمن آشنا میکند . ما با برسی منابع فارسی و منابع انگلیسی سعی کرده ایم که جامع ترین مقاله را برای شما تدارک ببینیم . در صورتی که موردی را فراموش کردیم حتما در بخش نظرات ، بیان کنید ، با تشکر

آیا هرگز مورد ناگوار مسمومیت غذایی را تجربه کرده اید؟

۹۰% ما دچار این مسمویت های غذایی شده ایم ، چرا که شانس بالایی که وجود دارد در برخی از مراحل زندگی این نوع مسمویت های ناشی از غذا های پرخطر یا حتی مسمویت در اثر نوشیدن یک لیوان آب یا چای تجربه کرده ایم، ولی خبر خوب اینجاست که این بیماری ها بی ضرر هستند چرا که معمولاً بیماری های نسبتاً بی ضرر و کوتاه مدت با علائمی مانند درد معده ، استفراغ و اسهال.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، بیش از ۲۰۰ بیماری ناشی از مواد غذایی ناایمن یا غذا های پرخطر است که حاوی باکتری های مضر ، انگل ، ویروس ها ، سموم و مواد شیمیایی است. برخی از افراد ممکن است عواقب شدیدتر و طولانی مدت از جمله نارسایی کلیه و کبد ، اختلالات مغزی و عصبی ، آرتریت واکنشی ، سرطان و حتی مرگ را متحمل شوند.
براساس برآورد هوو ، بیماری های اسهالی ناشی ازمواد غذایی ناایمن و آب ناسالم در غذا سالانه حدود ۲.۲ میلیون نفر را می کشد ، و بیشتر آنها کودک هستند. زنان باردار ، مریض و افراد مسن نیز به ویژه در معرض بیماریهای ناشی از مواد غذایی ناایمن یا غذا های پرخطر هستند.

خبر های خوب درباره مسمومیت های غذایی

خبر مثبت این است که از ابتدای اولین داده های موجود در سال ۲۰۰۰ ، اینها کمترین آمار در مورد مسمومیت غذایی بودند ، اما واقعیت این است که بیشتر موارد ، همانطور که مارگارت چان ، مدیرکل هوو اعلام کرده است ، “تا حد زیادی گزارش نشده” است.
چان گفت: “بیشتر افراد مبتلا به اسهال با پزشک مشورت نمی کنند. بیماری ها و مرگ و میر ممکن است به دلایل دیگر نسبت داده شود ، حتی وقتی غذایی که مردم خورده اند مقصر است.”
اتکای سنگین به واردات مواد غذایی ، همراه با جهانی شدن روزافزون تولید مواد غذایی و تجارت ، ایمنی مواد غذایی را پیچیده تر و اساسی تر می کند و مواد غذایی ناایمن را بیشتر و پس غذا های پرخطر زیاد و زیادتر میشوند .
ورود هوای گرم همچنین خطر مسمومیت غذایی را افزایش می دهد ، زیرا باکتری ها در محیط های گرم رشد می کنند.
هوو برای آگاهی از اهمیت ایمنی مواد غذایی در طول کل زنجیره غذایی از تولید و حمل و نقل گرفته تا تهیه و مصرف ، سازمان بهداشت جهانی موضوع روز جهانی بهداشت را با عنوان “ایمنی مواد غذایی: از مزرعه تا بشقاب و ایجاد غذای ایمن” تعیین کرده است. .
در اینجا ، ما بر اساس اطلاعات مرکز ایمنی مواد غذایی ، خطرات موجود در غذای معمولی را برجسته می کنیم.

سبزیجات

مواد غذایی ناایمن که عامل ایجاد مسمومیت غذایی هستند | چی خوبه

کلیه سبزیجات ها برای سلامتی ضروری هستند ، اما سبزیجات برگ دار نیز مقصر اصلی بیماریهای ناشی از غذا یا مسمومیت غدایی هستند. طبق آماری که در سال ۲۰۱۳ توسط مرکز کنترل بیماریهای آمریکا و در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ، آنها در ایالات متحده بزرگترین منبع آلوده به مواد غذایی هستند و حدود ۲۳ درصد از ۹.۶ میلیون مورد بیماری ناشی از غذا و غذا های پرخطر را تشکیل می دهند.
بیشتر موارد توسط نورو ویروس ایجاد شده است ، که از آب آلوده به مدفوع پخش می شود. این ممکن است از تولید و پردازش وجود داشته باشد ، یا ممکن است از طریق دست زدن و آماده سازی نادرست رخ دهد.
سبزیجات برگ نیز ممکن است با باکتریها آلوده شده باشد، که می تواند ناشی از دفع انسان یا حیوان باشد. به عنوان مثال ، از حوضه مزارع ، جوامع اطراف یا آب آبیاری آلوده.

سموم دفع آفات یکی دیگر از منابع آلودگی است. مشکلات باقیمانده از سموم دفع آفات بیشتر در سبزیجات دارای برگ مانند کلم گلدار چینی ، کلم سفید چینی ، اسفناج ، اسفناج آب ، گل داودی گلدان ، تاج زردآلو و کله چینی مشاهده می شود.
پیشگیری: سبزیجات را کاملاً خیس کرده و بشویید. سبزیجات را به مدت یک دقیقه در آب جوش ضدعفونی کنید . سبزیجات دارای آرم ارگانیک را مصرف کنید.

خواص برخی از سبزیجات ها :

تره :

کاهنده فشار و کلسترول خون

تره به دلیل پتاسیم بالایی که دارد ادرارآور بوده پس سموم را دفع و از فشار و کلسترول خون را کاهش می دهد. منیزیم تره از بروز سرطان روده و سرطان پروستات جلوگیری کرده و اگر به همراه غذا میل شود سوءهاضمه را درمان کرده، از سوزش معده نیز می کا هد.

تربچه :

جنگ با سلول های سرطانی از شعار این سبزی برگ پهن می باشد

ویتامین C فراوان آن در رفع بیماری دهان موثر است و  پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد . این ویتامین در برگ تربچه چندین برابر بیشتر است و اگر به همراه غذا خورده شود، به جذب آهن کمک می کند برای افراد مبتلا به کم خونی بسیار خوب و مقوی می باشد .

ریحان:

آرامبخش و خواب آور

ریحان، شیر مادرانی که نوزاد دارند را زیاد می کند . این سبزی نفاخ نیست و اسپاسم های معده را برطرف می کند و اگر همراه غذا مصرف شود آسیب مواد غذایی ناایمن را کمتر میکند .

شاهی :

محرک فعالیت های کلیه ها
ترکیبات موجود در سبزی شاهی محرک فعالیت های کلیه ها بوده و دافع سنگ کیسه صفرا، مثانه و کلیه است و فوق العاده برای دردهای مفصلی و نقرس مفید است توصیه میکنیم همیشه در کنار غذایتان به مصرف شاهی بپردازید .

جعفری :

خون ساز و قاعده آور

مصرف جعفری به دلیل آهنی که این سبزی داراست حتما در غذای روزانه افراد کم خون یا بچه هایی که روند رشد ضعیفی دارند بگنجانید .

ترخون :

جانشین مناسب نمک

گشنیز :

کاهنده قند خون

نعنا :

اشتها‌برانگیز

نعنا علاوه بر مورد فوق، اشتها‌برانگیز و نشاط‌آور بوده و برای درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا، سرفه، ناراحتی‌های روحی و عصبی، بواسیر، تپش قلب و سکسکه نیز مفید است و می تواند از آسیب های غذا های پرخطر شما بکاهد .

 

 

تخم مرغ

مواد غذایی ناایمن | جی خوبه

بیشتر بیماری های تخم ها به سالمونلا مرتبط هستند. این باکتری ها می توانند از طریق آلودگی مدفوع خارجی پوسته ها یا از بافت های تولید مثل آلوده طیور قبل از تشکیل پوسته به تخم ها ایجاد شوند.
نکته جالب این است که تخم های آلوده ممکن است طبیعی به نظر برسند.

استفاده صحیح از تخم مرغ و پخت و پز باید بیشتر باکتری ها را از بین ببرد. با این وجود ، این باکتری ها می توانند در تخم مرغ های خام ، مواد غذایی حاوی تخم مرغ خام (مانند مایونز) یا ظروف تخم مرغ که در دمای نامناسب نگهداری می شوند (مثل تخم مرغ های خرد شده در بوفه) تولید شوند و ایجاد یکی از غذا های پرخطر را کنند .
پیشگیری: از خوردن تخم مرغ خام یا پخته نشده و محصولات آنها خودداری کنید. تخم مرغ های خود را برای مصرف از منابع معتبر و مورد اطمینان بخرید.

گوجه فرنگی

مواد غذایی ناایمن که عامل ایجاد مسمومیت غذایی هستند | چی خوبه

مصرف گوجه فرنگی خام با تعدادی از شیوع سالمونلا مرتبط بوده است. این باکتری ها می توانند از طریق ریشه یا گل وارد گیاهان گوجه فرنگی شوند و از طریق ترک های کوچک پوست ، جای زخم ساقه یا خود گیاه می توانند وارد میوه گوجه فرنگی شوند و از آنجایی که گوجه فرنگی در بیشتر مواد غدایی ما اسفاده می شود می تواند عامل بیشتر مواد غذایی ناایمن باشد .

پیشگیری: از خرید گوجه فرنگی کبود یا گوجه فرنگی های آسیب دیده خودداری کنید. گوجه فرنگی های بریده شده را در اسرع وقت مصرف کنید ، باقیمانده یخچال ها را سریعاً فریز کنید و آنهایی را که بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگهداری می شوند ، دور بریزید و از مسمومیت غذایی دور بمانید .

خواص گوجه فرنگی :

تقویت بدن برای تبدیل کلوگز به انرژی مفید برای فعالیت های بدنی در طول روز
کنترل کلوگز خون که از فایده ی آن افزایش سیستم مقاومت علیه بیماری ها مثل : دیابت و تقویت سیستم عصبی و مغز
آنتی اکسیدانی که در گوجه فرنگی موجود می باشد سدی محکم در برابر بیماری های عفونی است و بدن شما را برای مقابله با غذا های پرخطر قوی می سازد .
خوابی راحت را برای شما فراهم می کند و بهبود حرکت عضله های بدن
برخی از گذشتگان نیز بر این باورند که به افزایش قدرت یادگیری و حافظه کمک میکند .

قارچ

غذاهای پرخطر | چی خوبه

سموم ناشی از قارچ به طور طبیعی توسط قارچ ها تولید می شوند ، و بیشتر قارچ هایی که باعث مسمومیت غذایی انسان می شوند با پخت و پز ، کنسرو ، انجماد یا هر وسیله دیگر که مورد فرآوری قرار نمیگیرد سمی می شوند.
پیشگیری: قارچ های وحشی را انتخاب نکنید و مصرف نکنید. قارچ هایی که علائم خراب شدن را نشان نمی دهند خریداری نکنید. قارچ ها را قبل از مصرف کاملاً بشویید و بپزید و از خوردن قارچ خام خودداری کنید .

سس سویا

غذاهای پرخطر که عامل ایجاد مسمومیت غذایی هستند

مگس ها به بو غذای تخمیر شده مانند سس سویا جذب می شوند. یک بطری سس سویا که به درستی پوشانده نشده است ، یک دعوت باز برای مگس ها برای تخم گذاری روی مایع است. در سال ۲۰۰۶ ، مرکز ایمنی مواد غذایی تعدادی شکایت از مردم در مورد وجود لارو در داخل سس سویا بطری دریافت کرد که این موضوع عامل مسمومیت غذایی بوده .
پیشگیری: درب را محکم ببندید و بطری سس سویا را بعد از استفاده کاملاً تمیز کنید وگرنه عضو مواد غذایی پرخطر برای مصرف میشود .

سوشی و ساشیمی

مواد غذایی ناایمن که عامل ایجاد مسمومیت غذایی هستند

این غذای ژاپنی یک غذای مورد علاقه بسیاری از مردم است ، ماندگاری آنها بسیار کوتاه است. آلودگی باکتریایی به اشکال مختلفی ایجاد می شود: ویبریو پاراهمولیتیکوس معمولاً در غذا های دریایی یافت می شود ، در حالی که گونه های استافیلوکوکوس اورئوس و سالمونلا ممکن است با آلودگی متقابل یا برخورد نادرست در طی فرآوری مواد غذایی وارد مواد غذایی شوند و این مواد را عضو مواد غذایی ناایمن کند .
Vibrio parahaemolyticus می تواند تنها در چند ساعت در دمای اتاق ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد بصورت نمایی پرورش یابد. علائم مسمومیت غذایی شامل اسهال ، استفراغ ، تب خفیف و درد شکم است که معمولاً طی یک یا دو روز از ابتلا به این بیماری آلوده می شوند.

پیشگیری: باکتری ها با گرم کردن در دمای بالای ۷۵ درجه سانتیگراد و به مدت ۳۰ ثانیه می توانند از بین بروند. بدیهی است ، این برای اکثر سوشی ها و ساشیمی ها ایده آل نیست ، بنابراین بهترین شرط شما این است که اطمینان حاصل کنید که آنها در صفحه شما سرد می شوند و سریع آنها را صاف کنید.

لوبیا و نقش آن در غذا های پرخطر

غذاهای پرخطر که عامل ایجاد مسمومیت غذایی هستند | چی خوبه

لوبیای خام – سویا ، هم سبز و هم قرمز حاوی سم طبیعی به نام لکتین است که به عنوان یک حشره کش طبیعی عمل می کند عامل مسمویت غذایی میشود . اگر لوبیا به طور صحیح پخته نشود تبدیل به غذا های پرخطر می شود و می تواند باعث علائمی مانند تهوع شدید و به دنبال آن استفراغ و اسهال شود.
پیشگیری: لوبیای خشک را کاملاً خیس کنید و بعد آن را بپزید.

خواص لوبیا : یکی از خواص لوبیا به دلیل پروتوئین و فیبر بالایی که دار می باشد کمک به کاهش وزن است و حتی خود لوبیا کم کالری است.پروتئین و فیبر از قوی ترین مواد غذایی برای کاهش وزن محسوب می شوند.

از دیگر خواص لوبیا میتوان به کاهش کلسترول و کمک به سلامت قلب نام برد و همچنین یکی از مقابله کنندگان قوی با دیابت نوع ۲ می باشد . برخی از تحقیقات و مطالعات نشان می دهند که لوبیا به عنوان آنتی اکسیدان و ضد التهاب عمل می کند و این اثرات می توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند.

دانه های میوه

غذاهای پرخطر | چی خوبه

دلیلی وجود دارد که ما دانه های میوه را نمی خوریم؟
جدا از هضم سخت و دشوار ، دانه های بسیاری از میوه ها حاوی سموم طبیعی نیز هستند که عامل مسمومیت غذایی شدید میشود .
دانه های سیب و گلابی حاوی گلیکوزید سیانوژنیک هستند و هنگام جویدن یا هضم سیانید هیدروژن سمی را آزاد می کنند. به همین ترتیب ، دانه های میوه های سنگی مانند زردآلو ، آلو ، آلو ، هلو و گیلاس را نباید مصرف کرد.

پیشگیری: از خوردن دانه خودداری کنید. قبل از تهیه آبمیوه یا کمپود آنها را بردارید. از مصرف برای كودكان خردسال كه نسبت به سیانور حساس هستند جدا خودداری کنید .

 

 ماهی و غذا های دریایی جزو غذا های پرخطر هست ؟

غذا های پرخطر

قطعا همیشه خیلی به گوشتان خورده است که غذا های دریایی شامل فواید بسیاری زیادی هستند اما در این مطلب ما قصد داریم معایب غذا های دریایی را عنوان کنیم . حتما در مورد خطرات وجود جیوه در بدن اطلاعاتی دارید ، آیا می دانستید مقدار بسیار زیادی جیوه در غذا های دریایی وجود دارد که شما در هنگام خوردن آن ها ، وارد بدن خود می کنید ؟؟؟

آلودگی ماهی ها مربوط به سمی است که با نام Scombrotoxin شناخته می شود . در صورتی که نحوه نگهداری از ماهی به صورت مرغوب و صحیح نباشد ، شرایط برای ایجاد این سم در ماهی ها فراهم می شود . اکثرا علت ایجاد این سم در بدن ماهی ها را می توان عدم نگهداری ماهی ها در فضایی خنک و مطبوع دانست .

دکتر شویل اعتقاد دارد که حتی با صرف وقت برای پختن کامل ماهی ها نیز ، این سم از بدن ماهی ها خارج نمی شود . برای کاهش و حذف غذا های پرخطر و مسمومیت غذایی بهترین کار خرید غذا های دریایی از مکان هایی هست که ماهی را به صورت تازه ، صید یا خرید می کنند و در دمای مناسب ۴۰ درجه سانتی گراد از آن ها نگهداری می کنند .

این درباره تن ماهی نیز صدق می کندپس دقت لازم را به عمل آورید .

پیشگیری : خرید ماهی و غذا های دریایی از مکان های معتبر و نگهداری مناسب آن ها

گوشت و مرغ و نقش آن در مسمومیت غذایی

غذا های پرخطر

آیا می دانستید که بیش از ۲۰ درصد از بیماری ها مرتبط با مصرف گوشت و مرغ است . هنگام پختن گوشت و مرغ باید حتما به دما آن توجه داشت . زیرا برای پختن گوشت گاو ، گوساله ، گوسفند و … باید از دمای ۱۶۰ درجه سانتی گراد استفاده کرد و برای پختن گوشت های سفید از ججمله مرغ و بوقلمون از دما ۱۶۵ درجه سانتی گراد بهره برد

پیشگیری : استفاده از دما مناسب برای پخت انواع گوشت قرمز و سفید

 

سیب‌زمینی ، غذا های پرخطر را ایجاد نکنیم !

مسمویت غذایی

شاید برایتان جالب باشد که یکی از خوشمزه ترین غذا های امروزه می تواند دشمن جان شما باشد . امروزه ثابت شده در صورتی که برای پختن انواع سیب زمینی ، از ظروف نامرغوب استفاده کنید خطر ابتلا به بیماری سالمونلا را خواهید داشت .

بیشترین احتمال گرفتن از بیماری ناشی از خوردن سالاد الویه است که به روش بهداشتی و درستی از آن نگهداری نشود . هرگز سالاد الویه را بیرون از یخچال نگهداری نکنید یا اگر بنا بر هر دلیلی اتفاقی این سالاد الویه خوشمزه بیرون از بخچال ماند حتما ظرف سالاد را درون یک ظرف یخ قرار بدید .

توصیه بعدی ما استفاده از سس های صنعتی است زیرا به دلیل داشتن انواع مواد نگهدارنده ، مدت زمان بیشتری در مقابل باکتری ها مقاومت می کنند .

باب گرامینا از استادان علوم مواد غذایی در دانشگاه کرنل گفته است ، همین مشکل به صورت دقیقا مشابه در مورد سایر محصولات و غذا های حاصل از سیب زمینی وجود دارد مانند سیب زمینی پخته شده یا پوره که در محلی گرم نگهداری شده اند ، در نهایت تنها راه پیشگیری از این نوع بیماری ها ، نگهداری سیب زمینی در محلی خنک و خوردن آن ها بلافاصله از بعد از پخت است .

پیشگیری : عدم نگهداری غذا های پخته شده با سیب زمینی در مکان گرم و میل کردن سریع آن ها

 

جوانه ها و نقش آن ها در غذا های پر خطر

high-risk-foods-3

در کمال تعجب جوانه ها نیز جزو یکی از غذا های پرخطر که سبب مسمومیت غذایی می شود قرار گرفته است . امروزه در بسیاری از سالاد ها یا ساندویچ ها از جوانه ها استفاده شده است .

در مورد بیماری های ناشی از جوانه می توان به سالمونبلا و E-Coli نام برد . ما به شما بازدیدکننده عزیز چی خوبه ، پیشنهاد می کنیم از خوردن جوانه ها پرهیز کنند زیرا تا الان راه حلی برای حل مشکل بیماری جوانه ها ارایه نشده است و اگر در جایی از جوانه ها استفاده می شود حتما از خوردن هر نوع غذا اجتناب کنید و در صورت مصرف ، از خام آن ها هرگز استفاده نکنید .

زیرا آن ها دارای پاتوژن ها و میکروب های بسیاری خطرناکی هستند که به راحتی می توانند وارد آن ها شده و طی فرآیند رشد تمامی جوانه را آلوده کنند . پس حتما قبل از مصرف آن ها را خیس کنید به دقت بشورید و در نهایت در جای خنک نگهداری کنید .


پیشگیری : نگهداری در جای خنک ، شست و شو دقیق ، پخت کامل جوانه ها

 

پنیر

غذا های پرخطر

تا الان بیش از ۳۰۰۰ مورد بیماری ناشی از مصرف پنیر بوده است . علت اصلی آن ، استفاده از لبنیات غیر پاستوریزه است که با خرید نوع پاستوریزه آن می توان از این بیماری ها اجتناب کرد .

در هنگام خرید لبنیات حتما به پاستوریزه بودن آن ها توجه فرمایید و پس از خرید نیز در محلی خنک از آن ها نگه داری کنید . انواع پنیر نباید بیش از دو ساعت بیرون از یخچال نگهداری شوند . همچنین در نوعی دیگر از پنیر هایی که به شکل سنتی تهیه و تدارک دیده شده اند بیماری با نام لیستریا وجود دارد که در صورت مصرف زنان باردار می تواند بسیار خطار باشد

و موجب بروز عفونت در جنین شود در نهایت عوارض جدی و خطرناکی را برای فرزند عزیزتان در پیش داشته باشد . پس بکوشیم از پنیر های پاستوریزه استفاده کنیم و به خاطر طعم پنیر ها ، سلامت بدن خودمان و عزیزانمان را به خطر نندازیم .

پیشگیری از غذا های پرخطر : لبنیات پاستوریزه مصرف کنید و از تهیه لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه بپرهیزیم .

بستنی و مسمومیت غذایی آن

غذا های پرخطر

تا به امروز بیش از ۲۶۰۰ بیماری از مصرف بستنی های خانگی گزارش شده و به عبارتی یکی از عمده ترین دلایل بیماری ها ، ناشی از مصرف بستنی بوده است در نتیجه بهتر است زنان باردار از خوردن هر نوع بستنی دست ساز و خانگی جدا خودداری نمایند . زیرا باکتری لیستریا که در ظروف فلزی نگهداری از بستنی است ، به سرعت چشمگیری قادر به رشد است و این باکتری

خطرناک اکثرا روی ظروف شسته نشده فلزی رشد می کند . برای جلوگیری از بیماری های ناشی از بستنی ، از شیر پاستوریزه و تخم مرغ استفاده نمایید

پیشگیری از غذا های پرخطر : استفاده از بستنی های صنعتی ، پرهیز از مصرف بستنی های خانگی ، خرید شیر پاستوریزه و تهیه تخم مرغ های مناسب

 

توت‌ ها و مسمومیت غذایی

غذا های پرخطر

تا الان بیش از ۳۰۰۰ بیماری ناشی از مصرف توت فرنگی و تمشک و انواع دیگر توت که علت اصلی آن وجود  Cyclospera  ، که یک بیماری انگلی و روده ای می باشد ، گزارش شده است .

انواع توت در هنگام برداشت و چیده شدن از بوته یا درخت توسط کارگران یا کشاورزان می توانند به انواع باکتری ها یا میکروب ها آلوده شوند . بدیهی است پس از خرید آن ها ، باید بلافاصله آن ها را شسته و در یخچال قرار دهید . فراموش نکنید که آن ها را در بالای قفسه گوشت خام قرار ندهید به این خاطر که می تواند منجر به رشد سریع باکتری ها و ایجاد بیماری شوند .

ممنون از زمانی که گذاشتید امیدواریم معرفی غذاهای پرخطر توانسته باشد اطلاعات عمومی شما را برای جلوگیری از مصرف این گونه مواد غذایی بالا برده باشد .

پیشگیری از غذا های پرخطر : عدم نگهداری توت ها در بالای گوشت خام ، شست و شو دقیق و نگهداری در یخچال