سرفه چیست ؟ سرفه یک عمل رفلکس برای پاکسازی مجاری هوایی از مخاط و مواد تحریک کننده مانند گرد و غبار یا دود است. به ندرت پیش می آید که  نشانه چیز جدی باشد . برای سرفه چی خوبه ؟ سرفه ها به دو دسته ی سرفه حاد (سرفه کوتاه مدت ) و سرفه مزمن (سرفه مداوم ) تبدیل می شوند. و سرفه مزمن و حاد نیز به دو نوع سرفه خشک و سرفه سینه ای تقسیم می شوند : “سرفه خشک” به معنای سرحال بودن است و هیچ گونه خلط (مخاط غلیظ) ایجاد نمی کند. “سرفه سینه ای” به معنای ایجاد خلط برای کمک به پاک کردن مجاری هوایی شما است. این مقاله به شما کمک میکند که بدانید برای سرفه چی خوبه ؟ برای درمان سرفه چی خوبه ؟

بیشتر سرفه ها طی سه هفته خوب می شوند و نیازی به درمان ندارند. برای سرفه های مداوم بیشتر ، بهتر است این مطلبی که چی خوبه طی بررسی و مشاوره از پزشکان برای شما گذاشته را بخوانید و در صورتی که نتیجه ای نگرفتید خوب است که پزشک خود را ببینید تا بتوانید علت آن را بررسی کنید. با ما در چی خوبه همراه باشید .

در صورتی که زمان کافی برای مطالعه این مطلب ندارید . برای شنیدن پادکست این مطلب به اینستاگرام چی خوبه مراجعه کنید .

چه چیزی می تواند باعث سرفه شود؟ عوامل ایجاد سرفه چیست ؟

سرفه می تواند در شرایط مختلف ، موقت و دائمی ایجاد شود .

پاکسازی گلو

سرفه یک روش استاندارد برای پاکسازی گلو است. هنگامی که مجاری هوایی شما با مخاط یا ذرات خارجی مانند دود یا گرد و غبار دچار گرفتگی می شود ، سرفه واکنشی رفلکس است که سعی در پاک کردن ذرات و آسانتر کردن تنفس دارد. معمولاً این نوع سرفه نسبتاً نادر است ، اما سرفه با قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند دود یا گرده گل افزایش می یابد.

ویروس ها و باکتری ها

شایعترین علت سرفه عفونت دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است.

عفونت های دستگاه تنفسی معمولاً توسط ویروس ایجاد می شود و ممکن است از چند روز تا یک هفته ادامه یابد. عفونت های ناشی از آنفولانزا ممکن است کمی بیشتر طول بکشد و گاهی اوقات به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات یک دلیل شایع سرفه است. سرفه ناشی از استعمال دخانیات تقریباً همیشه سرفه مزمن با صدای مشخص است. این اغلب به عنوان سرفه سیگاری شناخته می شود.

آسم

یک علت شایع سرفه در کودکان خردسال ، آسم است. به طور معمول ، سرفه آسم شامل خس خس سینه است و تشخیص آن آسان است.

داروها

برخی از داروها باعث سرفه می شوند ، اگرچه این به طور کلی یک عارضه جانبی نادر است. مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) ، که معمولاً برای درمان فشار خون بالا و شرایط قلب مورد استفاده قرار می گیرند ، می توانند باعث سرفه شوند.

دو مورد متداول از داروهای عامل سرفه عبارتند از:

۱- زستریل (لیسینوپریل)

۲- وازوتک (آنالاپریل)

که با قطعیت می توان گفت هنگام قطع دارو سرفه متوقف می شود.

آسیب به تارهای صوتی

قطره پس از زایمان

عفونت های باکتریایی از قبیل ذات الریه ، سرفه بزرگ و کراپ

شرایط جدی مانند آمبولی ریوی و نارسایی قلبی

برخی از دلایل اصلی سرفه کوتاه مدت (سرفه حاد ) و سرفه مداوم (سرفه مزمن) بصورت زیر است ؟

علل ایجاد سرفه کوتاه مدت یا سرفه حاد چیست ؟ برای سرفه چی خوبه ؟

علل شایع سرفه حاد عبارتند از:

۱- عفونت دستگاه تنفسی فوقانی که بر روی گلو ، بادگیر یا سینوسها تأثیر می گذارد که می توانند نمونه هایی از سرماخوردگی ، آنفولانزا ، لارنژیت ، سینوزیت یا سرفه مفید است.

۲- عفونت دستگاه تنفسی تحتانی که بر ریه ها یا مجاری هوایی تحتانی شما تأثیر می گذارد که از می توان مثال هایی از برونشیت حاد یا ذات الریه اشاره کرد .

۳- آلرژی مانند رینیت آلرژیک یا تب یونجه

۴- شعله ور شدن یک بیماری طولانی مدت مانند آسم ، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) یا برونشیت مزمن

۵- غبار یا دود استنشاق می شود

و در موارد نادر ، سرفه کوتاه مدت ممکن است اولین علامت برای به خطر افتادن وضعیت سلامتی شما باشد که حتی می تواند باعث سرفه های مداوم یا سرفه مزمن شود.

علل ایجاد سرفه مداوم یا سرفه مزمن چیست ؟ برای سرفه چی خوبه ؟

علل سرفه های مداوم  یا سرفه مزمن عبارتند از:

۱- یک عفونت طولانی مدت دستگاه تنفسی ، مانند برونشیت مزمن

۲- آسم – این همچنین معمولاً علائم دیگری مانند خس خس سینه ، سفت شدن قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد می کند

۳- حساسیت

۴- استعمال سیگار که سرفه سیگاری نیز می تواند نشانه ای از COPD باشد

۵- برونشکتازی جایی که مجاری هوایی ریه ها بطور غیر طبیعی گسترش می یابد

۶- قطره پس از زایمان ، مخاطی که از پشت بینی در پایین گلو فرو می رود ، ناشی از بیماری مانند رینیت یا سینوزیت

۷- بیماری ریفلاکس معده و معده (GORD) که جایی که گلو با نشت اسید معده تحریک می شود. در این شرایط ، محتوای معده دوباره به داخل مری سرازیر می شود. این جریان برگشتی رفلکس را در نای تحریک می کند و باعث سرفه مداوم می شود.

برای سرفه چی خوبه ؟

از جمله داروهای تجویز شده مانند مهار کننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (مهار کننده ACE) که برای درمان فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی استفاده می شود.

به ندرت ، سرفه مداوم یا همان سرفه مزمن می تواند نشانه بیماری جدی تر مانند سرطان ریه ، نارسایی قلبی ، آمبولی ریوی باشد.

سرفه در کودکان چگونه ایجاد می شود ؟

برای سرفه چی خوبه ؟ سرفه در کودکان اغلب دلایل مشابه با موارد ذکر شده در بالا دارد. به عنوان مثال ، عفونت های دستگاه تنفسی ، آسم و… می توانند بر کودکان تأثیر بگذارند.

برای درمان سرفه چی خوبه ؟

علل سرفه هایی که در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است چیست ؟

۱- برونشیولیت – عفونت خفیف دستگاه تنفسی که معمولاً باعث علائم سرماخوردگی می شود

۲- كروپ – این باعث سرفه و صدای خشن كه در هنگام تنفس كودك که آن معروف به استیدوراست، می شود

گاهی اوقات ، سرفه مداوم در کودک می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی طولانی مدت مانند فیبروز کیستیک باشد.  (لخته شدن خون روی ریه) یا سل باشد.

چه زمانی پزشک معالج خود را مراجعه کنید ؟

اگر شما یا فرزندتان یک یا دو هفته سرفه دارید ، معمولاً نیازی به دیدن پزشک معالج خود نیست. با این حال ، اگر :

  • بیش از سه هفته سرفه کرده اید.
  • سرفه های کودک شما یا خود شما شدید است.
  • هنگامی که شما سرفه می کنید دچار تنگی نفس ، مشکلات تنفسی یا درد قفسه سینه می شوید.
  • و از جمله علائم نگران کننده دیگری مانند کاهش وزن غیر قابل توضیح ، تغییر مداوم در صدای شما یا برآمدگی یا تورم در گردنتان دارید

در موارد بالا باید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید و اگر پزشک شما مطمئن نباشد که چه چیزی باعث سرفه شما می شود ، ممکن است شما را برای ارزیابی به پزشک متخصص  ارجاع دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش هایی مانند اشعه ایکس قفسه سینه ، آزمایشات آلرژی ، آزمایش تنفس و تجزیه و تحلیل نمونه ای از خلط خود را برای بررسی عفونت درخواست کنند.

چه درمانی برای بهبود سرفه وجود دارد؟ برای درمان سرفه چی خوبه ؟

بسته به علت ، سرفه ها به روش های مختلفی قابل درمان هستند. برای بزرگسالان ، بیشتر درمان ها شامل مراقبت از خود است.

چگونه سرفه خود را در منزل درمان کنید ؟

امیدوارم این چند داروی طبیعی سرفه باعث قطع سرفه شما شود تا احساس بهتری داشته باشید.

برای سرفه حاد و سرفه مزمن چی خوبه ؟

۱) آب پرتقال

مهمترین نکته برای مدیریت سرفه ، اطمینان از نوشیدن مایعات زیاد است. دکتر لی توضیح می دهد: “به منظور به حداقل رساندن شکل گیری مخاط ، ریه ها باید به خوبی هیدراته شوند.” نه تنها آب پرتقال یک راه مقوی برای هیدراته کردن است بلکه حاوی مقدار زیادی ویتامین C است. مقدار زیادی ویتامین C برای کاهش علائم از جمله سرفه در بیماران مبتلا به ذات الریه پنومونی در یک متاآنالیز در مواد مغذی منتشر شده است.

۲) آویشن

مایکل اس.فنستر ، دکترو متخصص قلب می گوید: “آویشن هم گیاه است و هم یک دارو.” برگها و گلها حاوی تیمول و کارواکرول هستند ، که به عنوان ضد اسپاسم ، مواد منفجره عمل می کنند و ترکیبات ضد باکتری و ضد ویروسی دارند – همه آنها می توانند به بهبود سرفه حاد و سرفه مزمن کمک کنند. گیاه آویشن را به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا از آن در یک چای آرامش بخش لذت ببرید.

۳) بوسولیا (کندر)

دکتر فنستر می گوید ، این گیاه ، که بیشتر به عنوان گیاه آرامبخش شناخته می شود ، قرن ها برای درمان سرفه ها استفاده می شده است ، به ویژه آنهایی که از التهاب ریه ها یا مناطق دیگر ناشی می شوند. او توضیح می دهد که ترکیبات ضد التهابی قدرتمند آن می تواند هم در تسکین سرفه (سرفه حاد و سرفه مزمن )و هم در مبارزه با پاتوژن های دهان و دندان ایجاد کننده آنها باشد. براساس مطالعه ای که در مجله طب سنتی و مکمل منتشر شده است ، حل شدن بوزولیا در آب گرم و استنشاق بخار به کاهش سرفه ناشی از آسم و برونشیت کمک کرده است.

۴) زنجبیل

دکتر لو می گوید: “خوردن ادویه های تند ، از جمله زنجبیل ، دارچین و آنیسون می تواند به تقویت دستگاه تنفسی شما کمک کند.” به گفته وی ، این ادویه جات را می توان در یک چای گیاهی خوشمزه ریخت و آب گرم و بخار مزایای دیگری برای کمک به باز کردن ریه های شما دارد. طبق یک مطالعه منتشر شده در ژورنال آمریکایی تنفس سلول و بیولوژی مولکولی ، زنجبیل خالص شده در نبولایزر به استراحت راه های هوایی افراد و کاهش سرفه ، به ویژه سرفه های “خشک” مربوط به آسم کمک می کند.

۵) فلفل های چیلی

دکتر لو می گوید غذاهای پرادویه یک روش طبیعی برای تقویت دستگاه تنفسی شما هستند. اما طبق یک مطالعه منتشر شده در “Annals of Astma” ، “آلرژی و ایمونولوژی” ، برخی از غذاهای ادویه دار ، به ویژه غذاهای حاوی کپسایسین ، مانند فلفل های چیلی ، می توانند احتقان و سرفه ناشی از قطره ثابت بعد از بینی از حساسیت یا رینیت را کاهش دهند. در بیمارانی که از اسپری بینی حاوی کپسایسین استفاده کرده بودند ، بهبودی در کمتر از یک دقیقه مشاهده شد که حداکثر یک ساعت طول کشید.

۶) ریشه مارشمالو (اسطوخدوس)

ریشه مارشمالو قرنهاست که برای کمک به مقابله با علائم سرماخوردگی ، از جمله سرفه (سرفه حاد ، سرفه مزمن ) استفاده می شود ، و براساس یک متاآنالیز منتشر شده در ژورنال بین المللی علوم دارویی در اختراع ، از ریشه مارشمالو استفاده شده است. گیاه مارشمالو باتلاق حاوی ترکیبی به نام موسیلاژ است که گلو را پوشانده و سوزش را آرام می کند. محققان توصیه می کنند که آن را به شکل کپسول یا نوشیدن چای ریشه مارشملو استفاده کنید.

۷) شیر بادام

براساس تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی بررسی تنفسی ، این ایده که خوردن یا نوشیدن لبنیات باعث افزایش مخاط و سرفه می شود ، افسانه ای نیست و سرفه را از سرماخوردگی بدتر نمی کند. اما بسیاری از مردم ، لبنیات را با احتقان مرتبط می دانند ، زیرا شیر دارای بافت و ویسکوزیته مشابهی با مخاط است که می تواند احساس کند که در گلو شما چسبیده است ، طبق گفته انجمن ایمنی شناسی بالینی و آلرژی استرالیا. دکتر لوو می گوید ، اگر سرفه خشک دارید و به دنبال آن چیزی خامه ای هستید تا گلو را لباش کنید و خراشیدگی را برطرف کنید ، اما یک بافت نازک تر می خواهید ، شیر بادام یا نارگیل جایگزین مناسبی است.

۸) عسل

یکی از بهترین داروهای سرفه خانگی دکتر یوپیچینگ ، یک قاشق بزرگ عسل است. نه تنها خوشمزه است ، بلکه به نظر می رسد در سرکوب سرفه (سرفه حاد و.. )، به ویژه مواردی که در اثر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می شود ، مانند برخی از داروهای ضد سرفه بدون سرفه موثر است. طبق مطالعه ای که در آرشیو داروهای کودکان و نوجوانان انجام شده است ، بیمارانی که قبل از خواب یک قاشق غذاخوری عسل خورده اند به همان میزان یا بیشتر از آنها تسکین داده بودند ، بیشتر از آنچه در زمان تجویز دکسترومتورفان ، یک ماده اصلی در داروهای ضد سرفه انجام می شد ، بودند.

۹) غرغره آب نمک

سرفه فقط از مشکلات موجود در ریه های شما نیست. دکتر یوپیچینگ می گوید ، در واقع ، گلودرد ، تحریک و التهاب گلو علت بسیار متداول سرفه است. او می گوید ، یک راه خوب برای کمک به آرام کردن گلو و سرفه شما ، تهیه محلول گرم آب و نمک و غرغره کردن آن به مدت ۳۰ ثانیه است.

۱۰) سوپ مرغ

دکتر یوپیچینگ می گوید: سوپ مرغ یک درمان سرماخوردگی با افتخار در بسیاری از فرهنگ ها و به دلایل خوب است. این گیاه نه تنها چندین داروی سرفه اثبات شده را شامل می شود ( آب گرم ، بخار ، گیاهان دارویی ، نمک ، مایعات ) بلکه ممکن است دارای خاصیت ضد سرفه باشد. در مطالعه‌ای که در قفسه سینه منتشر شد ، سوپ مرغ به میزان قابل توجهی علائم عفونت از سرماخوردگی و گرگرفتگی را کاهش داد.

۱۱) دوش بخار

تحقیقات در مورد بخار ، به خودی خود ، به عنوان یک درمان سرفه به طرز شگفت آور آمیخته است ، با برخی از مطالعات نشان می دهد که این ماده به دیگران کمک می کند و فایده ای ندارد. دکتر یوپیچینگ می گوید ، فارغ از اینکه نتایج قابل توجهی از نظر آماری حاصل می کند یا خیر ، بسیاری از بیماران سرفه (سرفه حاد و ..) ، حمام گرم را بسیار آرامش بخش و تسکین دهنده می دانند و مطمئناً امتحان کردن ضرری ندارد. او می گوید ، یکی از راه های موثرتر ساختن بخار ترکیب آن با چیزهای دیگر مانند گیاهان دارویی یا منتول است.

داروهای سرفه ای و داروهای درمانی

برای سرفه حاد و سرفه مزمن چی خوبه ؟

اگرچه برخی افراد مصرف دارو ها را مفید می دانند ، اما داروهایی که ادعا می کنند سرفه (سرفه حاد و سرفه مزمن ) شما را سرکوب می کنند یا شما را از رشد خلط متوقف می کنند ، معمولاً توصیه نمی شود. این امر به این دلیل وجود شواهدی که نشان می دهد آنها بهتر از داروهای خانگی ساده نیستند ، و برای همین به شما پیشنهاد نمیکنیم .

آژانس نظارتی داروها و محصولات بهداشتی (MHRA) توصیه می کند که داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی نباید به کودکان زیر شش سال داده شود. کودکان ۶ تا ۱۲ ساله فقط باید به توصیه پزشک یا داروساز از آنها استفاده کنند.

و اما در چی خوبه برای درمان خانگی سرفه حاد یا سرفه مزمن به شما یک داروی خانگی شگفت آور که حاوی عسل و لیمو می باشد که علاوه بر مفید و بی خطرتر می تواند به درمان سرفه شما هم کمک کند . ولی توجه کنید که به دلیل خطر ابتلا به بوتولیسم برای نوزاد ، عسل نباید به نوزادان زیر یک سال داده شود این اخطار را جدی بگیرید.

برای درمان سرفه چی خوبه ؟ (درمان اصلی سرفه کوتاه مدت و سرفه مزمن بر اثر بیماری )

اگر سرفه شما علت خاصی دارد پس بیاید بررسی کنیم علت را و با بررسی علت سرفه شما را بهبود ببخشیم ، از جمله مواردی که علتی برای سرفه هستند :

آسم : می توان با استروئیدهای استنشاقی درمان کرد تا التهاب در مجاری هوایی شما کاهش یابد

آلرژی : می توان با اجتناب از چیزهایی که به آنها حساسیت دارید و مصرف آنتی هیستامین ها کاهش داد .واکنش های آلرژیک شما قابل درمان هستند.

عفونت های باکتریایی : می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد

GORD : می توان با آنتی اسیدها درمان کرد تا اسید معده و دارو را خنثی کند تا میزان اسیدی که معده شما ایجاد می کند را کاهش دهید

برای گسترده تر شدن مجاری هوایی ، COPD را می توان با برونکودیلاتلاتورها درمان کرد.

اگر سیگار می کشید ، ترک سیگار میتواند به بهبود سرفه شما نیز کمک کند.

چه موقع سرفه اضطراری است؟

بیشتر سرفه ها طی دو هفته تمام می شوند ، یا حداقل بهبود قابل توجهی دارند. اگر سرفه دارید که در این مدت بهبود نیافته است ، به پزشک مراجعه کنید ، زیرا این ممکن است نشانه مشکل جدی تر باشد. در صورت بروز علائم زیر در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم مراقبتی شامل موارد زیر است:

تب

درد قفسه سینه

سردرد

خواب آلودگی

گیجی

سرفه کردن خون یا مشکل در تنفس نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اگر درمان های گفته شده موثر نبود چه کنیم :

سرفه ای که ناشی از ویروس است و نمی توانید با آنتی بیوتیک درمان کنید پس به روش های زیر تسکین دهید :

با نوشیدن مقدار زیادی آب گلوی خود را مرطوب کنید.

هنگام خواب سر خود را با بالش های اضافی بلند کنید.

برای آرام کردن گلو از قطرات سرفه استفاده کنید.

با آب نمک گرم به طور مرتب غرغره کنید تا مخاط را از بین ببرید و گلو را آرام کنید

از تحریک کننده ها ، از جمله دود و گرد و غبار خودداری کنید.

عسل یا زنجبیل را به چای داغ اضافه کنید تا سرفه خود را تسکین داده و مجاری هوایی خود را پاک کنید.

برای رفع انسداد بینی و سهولت در تنفس از اسپری های ضد احتقان استفاده کنید.